Rok 2024

ROK  PAŃSKI 2024

     Kolejny Rok Pański stał się udziałem wiernych naszej parafii (oprócz tych, których Bóg odwołał do wieczności w 2023 roku). Rozpoczynający się Nowy Rok powierzyliśmy opiece i wstawiennictwu Matki Bożej, opiece i wstawiennictwu św. Andrzeja Boboli oraz Bozej Opatrzności.

W pierwszych dniach Nowego Roku miały miejsce bardzo ważne wydarzenia związane z funkcjonowaniem naszej parafii.  W styczniu ubiegłego roku złożyłem odpowiednie pisma w Nadzorze Budowlanym w Gorlicach z prośbą o zalegalizowanie i oddanie do użytku Kościoła Pomocniczego w Stawiszy oraz budynku plebanii wraz z Kaplicą w Śnietnicy. nadmieniam, że w kancelarii parafialnej nie ma żadnej dokumentacji związanej z budową Kościoła w Stawiszy i budową plebanii w Śnietnicy. Jest tylko informacja i kilka informacji zamieszczonych w Kronice Parafialnej parafii Śnietnica.

W związku z tym, że zarówno Kościół w Stawiszy, jak również plebania w Śnietnicy były budowane w latach 1975 – 1985, stąd legalizacja tych budynków jest możliwa dzięki istniejącej „Abolicji budowlanej”. Procedury szukania jakiejkolwiek dokumentacji podjął się Powiatowy Nadzór Budowlany w Gorlicach. Po kilku miesięcznym poszukiwaniu udało się ustalić, że w 1978 roku ówczesny ks. proboszcz parafii Śnietnica – ks. Władysław Jemioło uzyskał pozwolenie na budowę Kościoła w Stawiszy. Więcej dokumentacji nie odnaleziono. Również dotarto do nielicznych dokumentów dotyczących plebanii w Śnietnicy. W latach 80-tych ks., Władysław Jemioło poczynił starania o rozbudowę „punktu pszczelarskiego”. Ostatni odnaleziony dokument mówi o decyzji Urzędu Gminy w Ropie o rozbiórce rozbudowującego się punktu pszczelarskiego, gdzie prace były wykonywane niezgodnie z planem. Na tym wszelka dokumentacja się kończy.

Aby zalegalizować istniejące budynki Powiatowy Nadzór Budowlany wydał decyzję, aby powstał na nowo cały plan budowlany istniejącej plebanii wraz z wszystkimi przyłączami, instalacjami i planem zagospodarowania. W Stawiszy było mniej pracy, ponieważ nie musiał powstawać szczegółowy plan budowlany. Cała wspólnota parafialna cieszyła się wraz ze mną jako proboszczem tej wspólnoty, kiedy w styczniu 2024 roku otrzymaliśmy decyzje o legalizacji Kościoła Pomocniczego w Stawiszy i oddanie go po 46 latach od rozpoczęcia jego budowy do użytku. Również plebania w Śnietnicy po 50 latach od rozpoczęcia jej budowy została oddana do użytku. W tym miejscu dziękuję bardzo serdecznie Powiatowemu Nadzorowi Budowlanemu w Gorlicach za ogrom prac i wskazywanie wszystkich procedur panu architektowi Mariuszowi Stygar, który podjął się wykonywania wszystkich prac z kompletowaniem potrzebnej dokumentacji. Dziękuję również moim parafianom w Śnietnicy i w Stawiszy za zebranie potrzebnych środków finansowych, aby uregulować wszystkie sprawy budowlane na terenie parafii.

REKOLEKCJE  PARAFIALNE 2024

     W tym roku Rekolekcje Parafialne rozpoczęły się w czwartek po Środzie Popielcowej i zakończyły się w pierwszą Niedzielę Wielkiego Postu. Ze względu na to, że na początku Wielkiego Postu trwały jeszcze ferie dla uczniów, nie było w tym roku Rekolekcji Szkolnych. Uczniowie, którzy byli na terenie parafii włączali się w rekolekcje ogólne. Nauki rekolekcyjne w tym roku wygłosił Ojciec Duchowny dekanatu Ropa – ks. mgr Stanisław Porębski – proboszcz parafii Ropa. Frekwencja na rekolekcjach była wysoka oraz bardzo wielu parafian na początku Wielkiego Postu przystąpiło do spowiedzi rekolekcyjnej. 

NIEDZIELA  PALMOWA 2024

     Niedziela Palmowa rozpoczyna w całym Kościele obchód Wielkiego Tygodnia. Od wielu lat w wielu rodzinach robi się tradycyjne palmy, które są poświęcane na Mszy świętej. Taki konkurs palm w tym roku odbył się zarówno w Stawiszy jak i w Śnietnicy. Organizatorem konkursu palm w Stawiszy i fundatorem nagród było Koło Gospodyń i Gospodarzy wsi Stawisza. Natomiast fundatorem skromnych upominków i dyplomów w Śnietnicy był miejscowy ks. proboszcz. Kilka wspomnień fotograficznych z Niedzieli Palmowej.

WIELKOPOSTNE  REKOLEKCJE  PARAFIALNE 2024

     Tegoroczne wielkopostne rekolekcje parafialne rozpoczęły się w czwartek po Środzie Popielcowej. Rekolekcje trwały do pierwszej Niedzieli Wielkiego Postu włącznie. Tegoroczne Rekolekcje przeprowadził Ks. mgr Stanisław Porębski – proboszcz parafii Ropa. Ze względu na trwające ferie zimowe w województwie małopolskim, dzieci szkolne uczestniczyły w naukach rekolekcyjnych razem z pozostałymi parafianami. Rekolekcje na początku Wielkiego Postu są korzystne dla wiernych, ponieważ poi spowiedzi Rekolekcyjnej mogą przez dłuższy czas Wielkiego Postu przystępowań do Komunii św.

TRIDUUM  PASCHALNE

     Wzorem poprzednich lat Triduum Paschalne sprawowane było zarówno w kościele parafialnym w Śnietnicy, jak i w kościele pomocniczym w Stawiszy. Czy tak będzie w przyszłości, zadecyduje o tym Biskup Ordynariusz, bowiem mieszkańcy Stawiszy wystosowali do Ks. Biskupa Ordynariusza prośbę, aby ogłoszone dekrety dotyczące Triduum Paschalnego, procesji Bożego Ciała czy Rezurekcji odbywały się tylko w kościele parafialnym. Parafianie w Stawiszy od wielu lat te czynności liturgiczne mieli w swoim kościele. Jak będzie w przyszłości – ja, jako proboszcz, dostosuję się do decyzji Ks. Biskupa Ordynariusza.

     W tegoroczne Triduum Paschalne włączyli się czynnie Strażacy z OSP Śnietnica oraz Młodzieżówka OSP Śnietnica. Zarówno w Śnietnicy, jak i w Stawiszy zorganizowali warty przy Grobie Pańskim, oraz włączyli. się czynnie w procesje Rezurekcyjne. W dowód wdzięczności w intencjach Strażaków i Młodzieżówki sprawowana była Msza święta Rezurekcyjna w Śnietnicy i w Stawiszy. Oto kilka wspomnień fotograficznych z przeżywania Triduum paschalnego 2024:

SAKRAMENT  BIERZMOWANIA 2024

     Ważnym wydarzeniem w życiu parafii jest przyjęcie sakramentu Bierzmowania przez uczniów klasy ósmej. W tym roku ten sakrament przyjęło 8 uczniów. Wydarzenie to miało miejsce 30 kwietnia w parafii Ropa. sakramentu Bierzmowania udzielił dla wszystkich kandydatów z ośmiu parafii dekanatu Ropa Ks. Biskup Artur Ważny. Warto nadmienić, że Ks. Biskup Pomocniczy diecezji tarnowskiej Artur Ważny, kilka dni wcześniej został mianowany przez papieża Franciszka Biskupem Ordynariuszem diecezji Sosnowieckiej. Ufam, że młodzież, która przyjęła sakrament Bierzmowania, w swoim już dojrzałym życiu chrześcijańskim, będzie swoim dobrym życiem dawać jak najlepsze świadectwo swojej wiary i będzie wzorem do naśladowania dla młodszych pokoleń – czego z całego serca im  życzę.

PIERWSZA  KOMUNIA   ŚWIĘTA 2024

     Kolejnym wydarzeniem wartym odnotowania w życiu parafii jest pierwsza Komunia Święta. Do przyjęcia tego sakramentu przygotowywało się 13 uczniów klasy III. Pierwszym ważnym wydarzeniem w życiu tych uczniów, a ściśle powiązanym z dniem pierwszej Komunii świętej, była pierwsza ich spowiedź. Miała ona miejsce 11 maja. dzieci wcześniej uczestniczyły we Mszy świętej i nabożeństwie Majowym. Spowiedź przebiegała bardzo spokojnie i widać było, że uczniowie przeżywają bardzo to pierwsze spotkanie z Chrystusem przebaczającym człowiekowi wszystkie grzechy. Następnego dnia, 12 maja, o godzinie 11.00, dzieci wraz ze swymi rodzicami, chrzestnymi, najbliższymi z rodziny oraz zaproszonymi gośćmi uczestniczyły po raz pierwszy w pełni we Mszy świętej przyjmując Pana Jezusa do swoich serc. W tym ważnym wydarzeniu wzięła też udział wychowawczyni dzieci komunijnych – pani Iwona Michalik. Po Niedzielnej Uroczystości dzieci rozpoczęły swój „Biały Tydzień”. W pierwszy dzień Białego Tygodnia dzieci zgromadziły się w kościele Pomocniczym w Stawiszy na nabożeństwie Fatimskim. W duchu podziękowania Matce Bożej i w duchu uproszenia nawrócenia dla wielu grzeszników, dzieci poprowadziły podczas procesji z figurą Matki Bożej modlitwę Różańcowa. W pozostałe dni dzieci będą uczestniczyć w Białym Tygodniu w kościele parafialnym, w tym w 101 „Bobolówce”. Dzieci Komunijne wraz z rodzicami złożyli w darze ofiarnym 4 świece ołtarzowe z wizerunkiem św. Andrzeja Boboli. Również złożyły swoje ofiary dla dzieci w krajach misyjnych. Wystrój Kościoła wykonały miejscowe (ze Śnietnicy) dekoratorki. Oto kilka wspomnień fotograficznych z dnia Pierwszej Komunii świętej:

ODPUST  KU  CZCI  ŚW. ANDRZEJA  BOBOLI – 19.05.2024

      Zgodnie z rozporządzeniem V Synodu Diecezji Tarnowskiej, na terenie parafii może być tylko jeden Odpust w głównej świątyni. W naszej parafii, której patronem jest św. Andrzej Bobola, Odpust ku jego czci obywa się najczęściej w 3 Niedzielę maja. W tym roku miało to miejsce 19.05.. Głównym celebransem Odpustowej sumy był Ks. Prałat Stefan Tabor – rezydent w parafii Szymbark. Również Ks. Prałat Stefan wygłosił na uroczystej sumie Słowo Boże.

Podczas uroczystości Odpustowych, uczniowie klasy IV przeżywali pierwszą rocznicę swojej pierwszej Komunii świętej. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tegorocznego Odpustu. Szczególne podziękowania kieruję do członków Ochotniczej Straży Pożarnej w Śnietnicy, do Służby Liturgicznej i Scholii z p. Tadeuszem Karpińskim na czele, oraz do wszystkich wiernych i licznie przybyłych pielgrzymów, aby uczcić patrona naszej Ojczyzny, patrona naszej parafii i patrona śnietnickiej świątyni – św. Andrzeja Bobolę.

 

ŚWIĘTO DZIĘKCZYNIENIA – PARAFIALNE DOŻYNKI

     Każdego roku na początku września, cała wspólnota parafialna dziękuje Panu Bogu za szczęśliwe prace polowe i gospodarcze. na terenie parafii nie ma bowiem już rolników, którzy by trudnili się siewem i uprawą zbóż. Jest kilku rolników, którzy specjalizują się w hodowli bydła mlecznego. Zgodnie jednak z wielowiekową tradycją, rolnicy przynoszą do świątyni parafialnej wieniec dożynkowy, który jest symbolem wdzięczności Panu Bogu za opiekę nad całą parafią, za zachowanie tych terenów od wszelkich kataklizmów i klęsk żywiołowych. Wieniec jest również wotum dziękczynnym za wszelkie łaski i Boże błogosławieństwo w pracach polowych, zwłaszcza przy sianokosach i we wszelkich pracach gospodarczych.

Po wspólnej Mszy świętej wspólnota parafialna wraz z zaproszonymi gośćmi spotkała się przy wspólnym stole przygotowanym przez Stowarzyszenie Kobiet ze Śnietnicy. W Domu Ludowym przygotowane były również atrakcje dla dzieci, a w godzinach popołudniowych i wieczornych wspólna zabawa dla starszych. Nadmienić należy, że przed Mszą świętą, wieniec dożynkowy przejeżdża przez całą parafię, czyli przez Śnietnicę i Stawiszę. W tym roku wieniec dożynkowy nawiązywał do patrona naszej parafii i patrona naszej Ojczyzny. Jako proboszcz, dziękuję wszystkim organizatorom tegorocznych dożynek, dziękuję również wszystkim rolnikom za zorganizowany piękny korowód dożynkowy, dziękuję Strażakom i gospodarzom tegorocznego święta dziękczynienia. Oto kilka fotograficznych wspomnień z tego parafialnego wydarzenia.

PARAFIALNA   WIGILIA 2024

     Od kilku już lat, w parafii św. Andrzeja Boboli w Śnietnicy organizowana jest Parafialna Wigilia dla osób starszych i samotnych. Dzień ten był wyczekiwany przez wielu. Czas pandemii ograniczył organizowanie takich wspólnych spotkań. W tym roku podjęliśmy wspólną decyzję, aby powrócić do liczniejszych spotkań przy stole wigilijnym.

Organizatorami tegorocznego spotkania wigilijnego byli: Stowarzyszenie Kobiet w Śnietnicy, Rady Duszpasterskie Śnietnicy i Stawiszy, Parafialny Zespół Caritas i ks. proboszcz. Zaproszenia na wspólną Wigilię zostały skierowane do wszystkich osób w parafii, którzy ukończyli 60 rok życia, do osób samotnych oraz do wdów i wdowców. Członkowie Rad Duszpasterskich w swoich grupach zajęli się sprawami organizacyjnymi. Warto podkreślić, że na zaproszenia pozytywnie odpowiedziało ponad 100 osób. Zaproszenia zostały też skierowane do osób odpowiedzialnych za Gminę Uście Gorlickie, do Radnych i Sołtysów wsi Śnietnica i Stawisza oraz pani Poseł Barbary Bartuś.

Wspólna Wigilia parafialna została zaplanowana na dzień 8 grudnia (Niedziela), bezpośrednio poi sumie. Uczestniczy Wigilii uczestniczyli w Mszy świętej w kościele św. Andrzeja Boboli w Śnietnicy o godzinie 11.00. Również zaproszeni Goście włączyli się we wspólnotową modlitwę uczestnicząc we Mszy świętej. Ks. proboszcz na początku Mszy świętej powitał wszystkich zgromadzonych w kościele, a wśród nich powitał imiennie gości: panią Poseł Barbarę Bartuś, panią Poseł poprzedniej kadencji Annę Czech – obecnie pełniącą funkcję Dyrektora Szpitala w Tarnowie, panią Poseł Elżbietę Duda z Krakowa,  panią Wójt gminy Uście Gorlickie Ewę Góra z mężem, pana Komendanta Policji w Uściu Gorlickim Sławomira Dobka, radnych Powiatowych: p. Koszyka i p. Barnę, Ks. Prałata Stefana Tabora z Szymbarku, Radnych i Sołtysów Śnietnicy i Stawiszy.

Pełny obiad Wigilijny był przygotowywany przez Stowarzyszenie Kobiet w Śnietnicy, członków parafialnego Caritas,  Rad Duszpasterskich i innych wolontariuszy. Po przejściu z kościoła na wspólną salę w Domu Ludowym w Śnietnicy, ks. proboszcz poprowadził wspólną modlitwę z odczytaniem Ewangelii o narodzeniu Pana Jezusa. Po modlitwie i odśpiewaniu kolędy rozpoczęły się życzenia i łamanie opłatkiem – trwało to długo. Poi życzeniach nastąpił obiad wigilijny: barszcz z uszkami grzybowymi, ziemniaczki, kapusta, ryba, buraczki, kompot z suszu, pierogi z kapustą, pierogi „suskie”, ciasto (szarlotka). Wspólne biesiadowanie wraz ze śpiewaniem kolęd trwało do godz. 15.00.

Bardzo serdecznie dziękuję tym, którzy pozytywnie odpowiedzieli na zaproszenie oraz tym którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tegorocznej parafialnej wigilii. Wspólnie umówiliśmy się już na następną Wigilie w 2025 roku. Oto kilka wspomnień fotograficznych z tegorocznej Wigilii:

KOLĘDNICY  MISYJNI 2024

      Kolejny raz nasza parafia włączyła się w misyjną akcję wspierania różnych projektów w krajach misyjnych. Jak co roku, w okresie Świąt Bożego Narodzenia grupy „Kolędników Misyjnych” przygotowały kolędę misyjną według wskazań Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

W parafii św. Andrzeja Boboli w Śnietnicy, dwie grupy kolędnicze zostały przygotowane przez pana katechetę mgr Tadeusza Karpińskiego i panią katechetkę mgr Halinę Klimek. Kilkuosobowe grupy kolędnicze wystąpiły na Mszach świętych w Uroczystość Świętej Rodziny z Nazaretu. Występ został przyjęty przez parafian i obecnych na Mszach świętych gości z wielkim uznaniem.

Jako proboszcz bardzo serdecznie dziękuję uczniom ze Stawiszy i Śnietnicy ze Szkoły Podstawowej im. św. Andrzeja Boboli w Śnietnicy oraz panu Tadeuszowi i pani Halinie za przygotowanie i przeprowadzenie tegorocznego kolędowania misyjnego. Wszystkim parafianom i gościom dziękuję za ofiarność na rzecz misji. Oto kilka wspomnień z kolędowania:

Na tym zakończyliśmy Rok Pański 2024. Jako wspólnota parafialna w ostatni dzień roku wyśpiewaliśmy w Śnietnicy i w Stawiszy dziękczynne Te Deum za wszelkie dobro i łaski, które stały się w mijającym kolejnym roku roku udziałem całej wszystkich Rodzin, udziałem każdej i każdego z osobna.

Szczególne podziękowania kierowaliśmy do Boga za 11 urodzeń w roku 2024 oraz za 5 związków sakramentalnych. Łączyliśmy się w smutku i żałobie z rodzinami, które pożegnały się z najbliższymi, a odeszło do wieczności 6 osób. (2 osoby w Stawiszy i 4 osoby w Śnietnicy). Z wielką nadzieją i wiarą spoglądamy na nadchodzący 2025 rok.

Najważniejsze wydarzenia parafialne w 2024 roku  w dużym skrócie opracował i wstawił na stronę parafialną ks. proboszcz Józef Rosiek.