Lata 1990 – 1999

1989 – maj 1991

DSCF9520

Od roku 1989 prace koncentrowały się teraz przy kościele w Śnietnicy oraz przy plebanii. 28 marca 1989 roku odbyło się w Stawiszy bierzmowanie młodzieży z parafii Śnietnica, Brunary i Banica. Sakramentu Bierzmowania udzielił ks. Biskup Józef Gucwa.

Pod koniec marca 1989 roku rozpoczęła się rozbiórka starej plebanii, na miejscu której będzie wybudowana druga część nowej. Część nowej plebanii była budowana jako stajnia, gdyż o budowie drugiej części plebanii w tamtych czasach nie można było nawet myśleć. Jesienią 1990 nowa część plebanii była już gotowa w stanie surowym. Ściany podpiwniczenia wykonali mieszkańcy Śnietnicy. Strop na piwnicy, ściany suteryn i strop na suterynach wykonali mieszkańcy Stawiszy. Część górną ze stropem i konstrukcję dachową wykonała Śnietnica. Pokrycie blachą wykonał Franciszek Smoła z Brunar. Instalację elektryczną w czynie społecznym wykonał Jerzy Jamro ze Śnietnicy.

DSCF9521 DSCF9522 DSCF9523 DSCF9524

Stara plebania z lat dwudziestych (1), Stara plebani i część nowej (2), Rozbiórka części starej plebanii, na której będzie wybudowana 2-ga część nowej (3), Nowa część plebanii w stanie surowym.

Po poświęceniu kościoła w Stawiszy kontynuowano remont kościoła w Śnietnicy. Włożono wiele pracy i kosztów, a pożytek był mizerny, bo wszystko stare było, stare jest i stare będzie. Dlatego planowano budowę nowego kościoła w Śnietnicy, aby mieć swój własny kościół, zwłaszcza gdyby było kiedyś użytkować Cerkiew do spółki. Wielu jest takich, którzy wyrażają chęć, ale pewna część jest obojętna, a czasy są coraz trudniejsze i może upłynąć dużo czasu, zanim będzie lepiej.

Nie mając nadziei na budowę kościoła w Śnietnicy, nie mając nadziei na pełne wykończenie k0ścioła w Stawiszy , zwłaszcza części mieszkalnej, ks. Władysław Jemioło podjął decyzję zmiany parafii. Nastąpiło to po 25 latach pobytu w Śnietnicy. 30 kwietnia 1991 ks. proboszcz Władysław Jemioło przekazał probostwo w obecności ks. Dziekana ks. Andrzejowi Ogrodnikowi.

Maj – grudzień 1991 rok.

Od maja 1991 ks. proboszcz Andrzej Ogrodnik rozpoczyna prace duszpasterską w parafii Śnietnica. W swojej pierwszej notatce znajdującej się w archiwum parafialnym napisał: „Ks. Władysław Jemioło objął parafie 25 lat temu. Pozostawił bardzo wiele swojej pracy. Z jego inicjatywy i osobistej pracy powstał nowy kościół p.w. Przemienienia Pańskiego w Stawiszy, nowa plebania w Śnietnicy i bardzo wiele innych rzeczy, których nie każdy by się podjął. Odszedł na nową placówkę, obejmując probostwo w Trzcianie k/Bochni. W parafii bardzo lubiany, ale nie zawsze przez wszystkich doceniany. W większości parafian pozostanie na długo w pamięci.”.

Myślę, że te słowa ks. Andrzeja w pełni odzwierciedlają to co zostało przedstawione w niniejszej kronice w latach proboszczowania ks. Władysława.

Odpust parafialny w tym roku ku czci św. Andrzeja Boboli przeżywany był już po okiem  ks. proboszcza Andrzeja. Pierwsza Komunia św. była już po Odpuście – 26 maja. Do Komunii przystąpiło 12 dzieci.

W czerwcu rozpoczęły się prace parafialne, które skoncentrowały się  na tynkowaniu nowej części plebanii. Na początku września odbyła się komisja konserwatorska z Nowego Sącza, która obiecała, że za 2 lub 3 lata kościół będzie przedmiotem prac konserwatorskich.  Jesienią tego roku został wykonany przyłącz elektryczny do nowej części plebani, oraz została wykonana instalacja elektryczna w budynku. Prace te wykonał p. Jerzy Jamro.

DSCF9550 DSCF9551 DSCF9552

W październiku tego roku rozpoczęły się prace porządkowe cmentarza. Do marca tego roku cmentarz był pod zarządem Gminy. Zdewastowany jest mur ogrodzenia. Wykonano nowa drogę do cmentarza oraz nową bramę cmentarną. W listopadzie wykonano ścinkę drzewa w lesie. Fundusze ze sprzedaży drzewa zostały przeznaczone na cele budowlane plebani.

Rok 1992.

W okresie zimowym, dzięki pozwoleniu ks. Biskupa Ordynariusza Msze święte w dni powszednie odbywają się na plebanii w salce katechetycznej.  Od stycznia 1992 roku rozpoczęły się w parafii Msze święte środowe z Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

DSCF9553 DSCF9554 DSCF9555 DSCF9556

W marcu tego roku rozpoczęła się w dekanacie Grybowskim wizytacja Kanoniczna, którą przeprowadza Ks. Bp Jan Styrna. W Śnietnicy wizytacja została wyznaczona  na 24 i 25 kwietnia. Powitanie z udziałem ks. Dziekana Józefa Dudka z Grybowa i księży z dekanatu miało miejsce w piątek 24 kwietnia o godzinie 17.00. W sobotę podczas Mszy św. z udziałem ks. Biskupa, 38 osób przyjęło sakrament Bierzmowania. Już podczas wizytacji pojawiły się pierwsze problemy związane z użytkowaniem kościoła w przyszłości. Wyczuwa się jednak w parafii nadciągające „ciemne chmury”” nad Śnietnicę.

28 czerwca 1992 roku pracę w parafii zakończyły Siostry Dominikanki. Siostra Joela – długoletnia zakrystianka przerwała pracę. Dom w Brunarach Siostry opuściły dopiero pod koniec wakacji.

W okresie wakacyjnym został pomalowany dach kościoła i plebanii oraz zniwelowano plac na którym stała stara plebania. Przez kilka dni kontynuowane były przez kilka dni prace przy murze cmentarnym.

Rok 1993.

Rok 1993 rozpoczął się ciężką, mroźną i śnieżną zimą. Parafia przygotowuje się do Misji Parafialnych, które zaplanowane są na miesiąc maj. Pierwszego marca 1993 roku, położoną niedaleko Krynicę i okolice nawiedziło trzęsienie ziemi o sile około 4,6 stopnia w skali Rychtera. dało się ono odczuć dosyć mocno także w Śnietnicy.

Pod koniec marca został zmieniony dach na bramie wejściowej koło kościoła. Została wymieniona konstrukcja drewniana dachu, a gont został zastąpiony blachą.

W tym roku ze względu na bardzo obfite opady śniegu nie udało się zorganizować procesji w Niedzielę Palmową, a Rezurekcja odbyła się po dużym śniegu. 8.05. rozpoczęły się Misje Parafialne, które przeprowadził ks. Edward Jeleń z Krosna. Misje zakończyły się sumą Odpustową ku czci św. Andrzeja Boboli.

Jesienią tego roku kontynuowano porządkowanie cmentarza. Prace koncentrowały się przy odbudowie muru na cmentarzu. Pod koniec listopada w całej diecezji i w tutejszej parafii rozpoczęło się nawiedzenie rodzin przez Pana Jezusa w obrazie Miłosierdzia Bożego: „Jezu ufam Tobie”.

Rok 1994.

Nowy Rok 1994 – to kontynuacja nawiedzenia rodzin przez Pana Jezusa w obrazie Miłosierdzia Bożego.  Na początku marca w parafii Brunary zmarł ks. proboszcz Stefan Skraba. Nowym proboszczem został ks. Franciszek Chodór.

Na początku kwietnia w kościele w Brunarach, młodzież naszej parafii przyjęła Sakrament Bierzmowania z rąk ks. Biskupa Józefa Gucwy. W maju na terenie parafii odbyła się renowacja ubiegłorocznych Misji parafialnych, która zakończyła się sumą Odpustową ku czci św. Andrzeja Boboli. W lipcu (13-14) odbyła się parafialna pielgrzymka na Jasną Górę, Lichenia i Niepokalanowa. Do grudnia życie parafialne toczy się zwyczajnym, codziennym rytmem. W grudniu rozpoczęły się prace na plebanii. Prace były związane z wykonaniem instalacji centralnego ogrzewania, które zostało uruchomione 30 grudnia tego roku.

22.12.1994 parafię niespodziewanie odwiedził ks. Biskup Józef Życiński. Wśród księży zaczynają krążyć pogłoski, że nie wiadomo co będzie z kościołem w Śnietnicy w niedalekiej przyszłości. Wszystko jednak owiane jest wielką tajemnicą. Da się zauważyć, że grekokatolicy są bardzo ożywieni i czasem dochodzi do niepotrzebnych zatargów z ludnością rzymskokatolicką.

Rok 1995.

Zima bardzo śnieżna i mroźna. W styczniu gościliśmy Księdza z Krużlowej, który głosił kazania na rzecz budującego się kościoła w tamtejszej parafii. Parafia wykazała się dużą ofiarnością na ten cel. W lutym, parafia Śnietnica miała swój dzień w Radiu „Dobra Nowina” w Tarnowie. Ks. proboszcz odprawił Mszę świętą transmitowaną przez RDN. Lektorem w czasie tej Mszy św. był Tomasz Kriwak, a kantorem, jego starszy brat Radosław.

W marcu i kwietniu, z inicjatywy sołtysa wsi Śnietnica, p. Jana Zagórskiego, „pracownicy interwencyjni” Gminy pochodzący z naszej parafii, wykonali nowe schody do kościoła oraz oczyścili potok płynący koło kościoła.

W maju 1995 zostały przeprowadzone rekolekcje parafialne, które przeprowadził ks. Jan Polak – Michalita. Rekolekcje zakończyła suma Odpustowa ku czci św. Andrzeja Boboli. Po raz pierwszy w tym roku została rozdzielona pierwsza Komunia święta: 21.05 w Stawiszy – dla tamtejszych dzieci i 28.05. w Śnietnicy – dla dzieci ze Śnietnicy.  Pomysł jednak według opinii ks. proboszcza nie był dobry.

W lipcu rozpoczęły się prace przy elewacji plebanii. Większość prac wykonali parafianie. Zatrudnionych też było dwóch tynkarzy i dwóch malarzy. Na początku sierpnia parafia Śnietnica miała dyżur przy budowie nowego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Na dyżur pojechało 5 parafian: Niamasik Michał, Gazda Krzysztof, Koszyk Franciszek, Iwański Daniel i Pociecha Robert.

W grudniu, w Nowym Sączu w kościele M.B.Niepokalanej, parafia Śnietnica brała udział w nawiedzeniu Figury M.B. Fatimskiej. Udział w nawiedzeniu utrudniał bardzo duży śnieg. Jednak kilkadziesiąt osób dotarło do Nowego Sącza.

Rok 1996.

Rozpoczęty Nowy 1996 Rok nie zapowiada się najlepiej. Coraz częściej słyszy się o różnych akcjach przeprowadzanych po cichu, aby za wszelką cenę odebrać kościół, który od drugiej wojny światowej był pielęgnowany i utrzymywany przez wiernych obrządku rzymskokatolickiego. W parafii też nie ma pełnej jedności.

Rekolekcje parafialne przed Odpustem ku czci św. Andrzeja Boboli wygłosił ks. Franciszek Wideł – proboszcz z Ropy. Ks. proboszcz Andrzej Ogrodnik widząc coraz trudniejszą sytuację w parafii, widząc różne niepokoje związane z ewentualną utratą kościoła parafialnego, w czerwcu złożył na ręce ks. Biskupa Ordynariusza rezygnację z probostwa w parafii Śnietnica. Rezygnacja została przyjęta.

Nowym proboszczem w parafii Śnietnica został mianowany wikariusz parafii Korzenna, ks. Marian Konwent. Nowy proboszcz jeszcze nie wie z iloma problemami musi się zmierzyć w najbliższym czasie. Swoje proboszczowanie rozpoczyna od utwardzenia żwirem wraz z parafianami drogi dojazdowej do kościoła i do plebanii.

Pod koniec grudnia, to co było do tej pory tylko przypuszczeniem, stało się rzeczywistością. Ks. Biskup Ordynariusz przekazał kościół w Śnietnicy wyznaniu bizantyjsko-ukraińskiemu (grekokatolikom). Wśród parafian jest wielkie rozczarowanie i oburzenie. Ks. Biskup podejmując taką decyzję, nie był świadomy, że został wprowadzony przez parę osób z wyznania grekokatolickiego w błąd.

Rok 1997.

Nowy Rok 1997 parafianie przywitali oburzeniem przekazania kościoła (cerkwi) wyznaniu grekokatolickiemu przez Ks. Biskupa Józefa Życińskiego. Cerkiew notarialnie przekazano w lutym tego roku, licząc na współużytkowanie. Z powodu jednak różnych „zachcianek” ks. Wasyla Stoici i wiernych wyznania grekokatolickiego, współużytkowanie cerkwi stało się niemożliwe.

Chcąc uspokoić i unormować napiętą sytuację w parafii, ks. proboszcz marian Konwent poprosił o spotkanie z parafianami ks. Biskupa Jana Styrnę.  Na wspólnym spotkaniu, parafianie wraz z ks. proboszczem skierowali prośbę do ks. Biskupa, aby zezwolił na przebudowę trzech pomieszczeń plebanii na kaplicę. Ks. Biskup stwierdził, że w tej sytuacji nie ma innej możliwości i innego rozwiązania zaistniałego problemu i zgodził się na propozycję parafian Śnietnicy.

DSCF9559 DSCF9560

Do prac przebudowania dolnej części plebanii parafianie przystąpili z wielkim zapałem. Organizowali składki, materiał budowlany i pracowali bardzo wytrwale od świtu do nocy. Rysunki przebudowy opracował pan Lewczuk z Nowego Sącza, a wszelkie obliczenia pan Sokal. Dobudowano wiatrołap, zakupiono metalowe Tabernakulum, wykonano nowe drzwi drewniane. Prace ukończono w połowie kwietnia 1997 roku.

DSCF9561 DSCF9562

W ostatnią Niedzielę kwietnia 1997 roku dokonano przeniesienia Najświętszego Sakramentu z cerkwi do nowo wybudowanej kaplicy w budynku plebani.  Przeniesienia Najświętszego Sakramentu i poświęcenia kaplicy dokonał Ks. Dziekan dekanatu Grybowskiego – Ks. Prałat Józef Dudek. W tej, z jednej strony smutnej, a z drugiej radosnej uroczystości wzięli udział kapłani dekanatu Grybowskiego i licznie zgromadzeni parafianie. 

Pierwsza Komunia święta i Odpust parafialny ku czci św. Andrzeja Boboli odbyły się już w nowej kaplicy.

DSCF9563 DSCF9564

Pod koniec maja i w czerwcu wykonano nasyp wokół kaplicy i plebanii, który będzie służył jako plac procesyjny. Przywieziono 80 kamazów żwiru rzecznego. Równocześnie rozpoczęto w Stawiszy prace przy zmianie ogrodzenia cmentarza. Prace wykonywano etapami, w zależności od zebranych funduszy. Wykonano również w Stawiszy odwodnienie kościoła. W okresie wakacyjnym w Śnietnicy i w Stawiszy zostały wykonane i obsadzone nowe metalowe krzyże cmentarne.

W tym roku parafia Śnietnica ma dyżur przy budowie nowego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Dyżur wypadł na dzień 1 września. Z parafii do pracy w Tarnowie udali się: Ruman Krzysztof, Deć Piotr, Król Piotr, Kasprzycki Piotr, Chełmecki Stanisław i Pociecha Robert.

DSCF9565 DSCF9566

W pierwszą Niedzielę września (7.09.) odbyły się parafialne dożynki. natomiast 11 listopada została oficjalnie oddana do użytku nowo dobudowana część budynku Szkoły Podstawowej w Śnietnicy. Uroczystego poświęcenia nowej części, podczas sprawowania Mszy świętej w Szkole, dokonał ks. Franciszek Wideł – proboszcz z Ropy. W uroczystości brali udział przedstawiciele Gminy Uście Gorlickie, władze szkolne, Nauczyciele, Rodzice i uczniowie.

Rok 1998.

DSCF9567 DSCF9568 DSCF9569

Nowy Rok 1998 parafia zawierzyła Bogu i Matce Najświętszej. Wierni ze Śnietnicy zbierają fundusze na zakup dzwonu. Udało się to zrealizować do Odpustu parafialnego. Podczas Uroczystości Odpustowej ku czci św. Andrzeja Boboli, Ks. Biskup Józef Gucwa dokonał poświęcenia nowego dzwonu o imieniu „Józef”. Ufundowany przez Śnietniczan dzwon nosi na sobie napis: „U progu trzeciego tysiąclecia – parafianie Śnietnicy” A.D. 1998. Została również w tym samym dniu poświęcona nowa część plebani.

W czerwcu 1998 roku nasz parafianin ze Stawiszy – Mirosław Król, przyjął święcenia diakonatu w Diecezji Newark (USA).  Pod koniec tego roku wykonano metalowe ogrodzenie na nasypie wokół kaplicy.

Rok 1999.

Modlitwą o pokój na świecie parafianie rozpoczęli Nowy 1999 rok.  11 lutego udała się pielgrzymka parafialna wraz z ks. proboszczem Marianem Konwentem do Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Porąbce Uszewskiej po figurę Matki Bożej Niepokalanej. Figura ta będzie nawiedzać rodziny w parafii Śnietnica. Nawiedzenie Matki Bożej – to duchowe przygotowanie całej parafii do dobrego przeżywania Jubileuszu Roku 2000. Peregrynacja rozpoczęła się 21 lutego. Figura Matki Bożej w każdej rodzinie przebywała jedną dobę. Poszczególne rodziny w danym dniu uczestniczyły we Mszy świętej, przystępowały do Komunii św.

Po świętach Wielkanocnych rozpoczęto w Stawiszy prace przy układaniu płytek gryzowych na całym podpiwniczeniu i układanie płyt na schodach prowadzących do kościoła. Prace ukończono pod koniec maja. W Śnietnicy pomalowano plebanię i kaplicę na zewnątrz.

DSCF9570 DSCF9571 DSCF9572

29 maja 1999 roku, w diecezji Newark (USA), nasz parafianin ze Stawiszy, diakon Mirosław Król przyjął święcenia kapłańskie. Mszę św2ietą prymicyjną odprawił 6 czerwca w Stawiszy i 13 czerwca w Śnietnicy. Powitanie ks. Prymicjanta w parafii było w sobotę 5 czerwca o godzinie 16.00. W imieniu całej parafii ks. Neoprezbitera powitała p. Anna Rojek. Ks. Prymicjant odprawił w kaplicy w Śnietnicy nabożeństwo czerwcowe wraz z procesją Eucharystyczną, a następnie udał się do kościoła w Stawiszy i do domu rodzinnego. Powitaniu Prymicjanta na terenie parafii i podczas przejazdu przez parafię, towarzyszyła banderia konna.

DSCF9573 DSCF9574 DSCF9575

W Niedzielę 6 czerwca, po błogosławieństwie rodziców w domu rodzinnym, ks. Prymicjant odprawił uroczystą Mszę św., która zakończyła się procesją Eucharystyczną i błogosławieństwem Prymicyjnym.

13 czerwca została odprawiona przez Ks. Prymicjanta Msza święta w kaplicy w Śnietnicy.

DSCF9576 DSCF9577

14 czerwca figura Matki Bożej Niepokalanej rozpoczęła peregrynację w rodzinach w Stawiszy. Natomiast 16 czerwca wielu parafian udało się na spotkanie z Ojcem świętym Janem Pawłem II do Starego Sącza. Jesienią tego roku przestawiono krzyż Misyjny wraz z betonową podstawą. Krzyż do obecnej chwili był koło kościoła cerkiewnego. Obecnie został ulokowany przy kaplicy znajdującej się w budynku plebani.