Rok 2017

DOŻYNKI  PARAFIALNE  2017

W pierwszą Niedzielę września 2017 roku w parafii św. Andrzeja Boboli w Śnietnicy zostały zorganizowane parafialne „Dożynki”. Msza święta dziękczynna została odprawiona o godz. 11.00. We Mszy świętej uczestniczyły władze Gminy Uście Gorlickie: p. Wójt Dymitr Rydzanicz z małżonką, p. przewodniczący Rady Gminy Zbigniew Ludwin z małżonką oraz p. Janusz – dyrektor Gminnego Centrum Kultury. Gospodarzami parafialnych „Dożynek” byli: p. Michał Dżumbelak – przedstawiciel Stawiszy i p. Teresa Ruman – przedstawicielka Śnietnicy. Organizatorami tegorocznych „Dożynek” byli: Rady Sołeckie Śnietnicy i Stawiszy z sołtysami na czele (p. Wojciech Jamro i p. Michał Dżumbelak), Radny wsi Śnietnica – p. Edmund Woźniak, oraz Stowarzyszenie Kobiet ze Śnietnicy.

Podczas Mszy świętej sprawowanej przez ks. proboszcza Józefa Rośka, został poświęcony wieniec dożynkowy i wygłoszone Słowo Boże nawiązujące do trudnej, ale pięknej pracy na roli i w gospodarstwach domowych. Po Mszy świętej zaproszeni goście i wielu parafian ze Śnietnicy i Stawiszy udało się do Domu Ludowego w Śnietnicy, gdzie Stowarzyszenie Kobiet przygotowało świąteczny obiad dożynkowy.

 

Nabożeństwo Fatimskie w Stawiszy – parafia Śnietnica. – 13.05.2017 rok

13 maja 2017 roku o godz. 19.00 rozpoczęły się kolejne nabożeństwa Fatimskie w kościele Filialnym w Stawiszy. W tym roku nabożeństwa Fatimskie w naszej parafii związane są z podwójną rocznicą. W cały kościele przeżywamy 100 rocznicę objawień Fatimskich oraz we wspólnocie wiernych w Stawiszy przeżywamy 10 rocznicę przybycia figury Matki Bożej Fatimskiej, którą sprowadził do parafii były proboszcz – Ks. kan. Marian Konwent.  Pomimo deszczowej pogody, Kościół w Stawiszy wypełnił się po brzegi wiernymi ze Stawiszy, Śnietnicy i okolicznych parafii. Mszy świętej przewodniczył i Słowo Boże wygłosił miejscowy ks. proboszcz. Pod koniec Mszy świętej deszcz przestał padać i procesja Różańcowa z figurą Matki Bożej Fatimskiej odbyła się. Oto krótka relacja zdjęciowa z majowego nabożeństwa Fatimskiego:

TRIDUUM PASCHALNE 2017

 Przygotowania do obchodów Triduum Paschalnego zarówno w kościele parafialnym w Śnietnicy, jak również w kościele filialnym w Stawiszy rozpoczęły się już w Niedzielę Palmową. Oprócz  zewnętrznych przygotowań, parafianie korzystali z sakramentu pokuty, aby z czystym sercem przeżywać czas męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
W Wielki Czwartek zostały przygotowane Ciemnice i Groby Pańskie. Do przygotowań włączyła się młodzież i osoby starsze. Główne jednak przygotowania spoczęły na Zakrystiankach: w Śnietnicy – pani Haliny Klimek i w Stawiszy – pani Marzeny Maksym. Również w Wielki Czwartek, grupa młodzieży z panią Haliną Klimek z parafialnego Caritas ze Śnietnicy, odwiedziła osoby chore i starsze na terenie Śnietnicy, składając życzenia świąteczne.
Msza święta Wieczerzy Pańskiej została odprawiona w kościele filialnym o godz. 16.00 i w kościele parafialnym w Śnietnicy o godz. 18.00. Podczas Mszy świętej zostali przyjęci do grona ministranckiego kandydaci, którzy przez kilka miesięcy przygotowywali się do posługi ministranta.

Po Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej w Stawiszy i po Mszy Wieczerzy Pańskiej w Śnietnicy, Najświętszy Sakrament został przeniesiony do przygotowanej Ciemnicy. Adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy trwała przez cały Wielki Piątek i Wielką Sobotę. W Wielki Piątek po Drodze Krzyżowej, która była prowadzona przez starszych parafian zarówno w Śnietnicy jak i w Stawiszy, rozpoczęła się liturgia Wielkiego Piątku. Centralnym punktem była adoracja Krzyża Świętego. Po liturgii Wielkiego Piątku, Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu. Wartę przy Grobie Pańskim rozpoczęli Strażacy. Natomiast w Wielką Sobotę w godzinach dopołudniowych zostały poświęcone pokarmy na stół wielkanocny.

STAWISZA:

 

ŚNIETNICA:

Liturgia wieczorna Wielkiej Soboty i Msza Rezurekcyjna. Poświęcenie ognia i wody odbywa się w sobotę wieczorem, natomiast Msza Rezurekcyjna we wczesnych godzinach rannych w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

STAWISZA:

ŚNIETNICA:

Pragnę z całego serca podziękować wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem ubogacili uroczystości Triduum Paschalnego. Szczególne podziękowania kieruję do pań zakrystianek: Haliny Klimek i Marzeny Maksym. Dziękuję wszystkim Strażakom, scholii, ministrantom i lektorom. Dziękuję wszystkim parafianom i gościom za bardzo liczny udział w nabożeństwach Triduum Paschalnego i w procesjach Rezurekcyjnych.  Ks. proboszcz /-/ Józef Rosiek.

Niedziela Palmowa 2017

          9 kwietnia 2017 roku w całym Kościele obchodzono Niedzielę Palmową upamiętniającą wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. W parafii Śnietnica odbyły się dwie procesje z palmami: jedna w kościele Filialny w Stawiszy oraz w kościele parafialnym w Śnietnicy. Większość parafian poświęca małe palmy, które zostały zakupione podczas kiermaszu organizowanego przez Szkołę Podstawową w Śnietnicy, gdzie palmy i inne ozdoby świąteczne zostały wykonane przez uczniów i Nauczycieli SP w Śnietnicy oraz Rodziców. Kilka palm stanowiło ozdobę procesji oraz są wyrazem, że tradycja robienia palm w domach jeszcze tu na „Łemkowszczyźnie” nie zaginęła.

          Najładniejsze palmy, które zostały zrobione w rodzinach, zostały nagrodzone przez ks. proboszcza stroikami świątecznymi oraz małym słodkim upominkiem. Zwycięzcą, podobnie jak w ubiegłym roku został Wojciech Ruman – lat 7.

REKOLEKCJE  PARAFIALNE  2017

          W dniach od 26.03. do 29.03.2017 zostały przeprowadzone Rekolekcje Wielkopostne dla całej parafii oraz Rekolekcje Szkolne dla uczniów Szkoły Podstawowej ze Śnietnicy. Rekolekcje przeprowadził Ks. Damian Płatek ze Zgromadzenia Księży Sercanów, obecnie pełniącego funkcję przełożonego w Domu Rekolekcyjnym w Koszycach Małych k/Tarnowa. Parafianie wyrażają głęboką wdzięczność Ks. Rekolekcjoniście za głębokie a zarazem zrozumiałe przez wszystkich Słowo Boże. Podczas Rekolekcji parafianie mieli możliwość adorowania i ucałowania Relikwii św. Brata Alberta, które przywiózł do parafii Ks. Rekolekcjonista.
W czasie Rekolekcji podczas specjalnej Mszy świętej dla chorych i starszych, ponad 80 osób przyjęło Sakramenty namaszczenia. Rekolekcje zakończyły się specjalnym błogosławieństwem związanym z uzyskaniem Odpustu Zupełnego.